Bieg na Orientację - o co w tym chodzi?

Jedna z najbardziej pożytecznych społecznie dyscyplin sportu

Mapa

Główny atrybut tego sportu. Dzięki połączeniu różnych kolorów oraz symboli odwzorowuje w bardzo dokładny sposób każdy rodzaj terenu, na którym odbywają się zawody. Tereny leśne oraz miejskie ulegają ciągłej metamorfozie, dlatego też mapy wymagają ciągłej aktualizacji, by można je było wykorzystać. Dzięki temu używana mapa jest aktualnym obrazem rzeczywistości przeniesionej na papier.

Trasa i punkt kontrolny

Trójkąt na mapie oznacza start, ponumerowane i połączone ze sobą, ciągłymi czerwonymi liniami, kółka to punkty kontrolne, przerywane linie wyznaczają przebiegi obowiązkowe oraz dobieg do mety, której odpowiada podwójne kółko. Trasa narysowana na mapie nie odzwierciedla tej pokonywanej przez uczestników w terenie, ponieważ drogę dotarcia do poszczególnych punktów zawodnik wybiera sam.

Trasa biegu na orientację przebiega przez wiele punktów kontrolnych (PK) oznaczonych na mapie czerwonymi kółkami. Każdy punkt ma swój kod, który ułatwia jego identyfikację. Punkty należy odnaleźć w terenie w wyznaczonej kolejności. Bazą każdego punktu jest stojak metalowy lub drewniany koziołek, umocowany w ziemi. Stojak mi tabliczkę z widocznym kodem PK. Punkt kontrolny można zlokalizować w terenie dzięki biało-pomarańczowemu lampionowi zawiszonemu na stojaku. Do potwierdzania obecności na punkcie kontrolnym służy pomarańczowy perforator umieszczony na szczycie stojaka. Należy "skasować" punkt poprzez przedziurkowanie kratki na mapie z kolejnym numerem PK, na którym aktualnie jesteśmy.